')); replace2=replace.replace(new RegExp('form','gim'),'div'); document.getElementById(Id_Rozblog_Comment).innerHTML='
'; } } xmlhttp.open("GET",'http://bourselar.ir/post/comment/'+CommentID,true); xmlhttp.send(); } function SM(strCode) {document.getElementById ('tex').value +=strCode;}
آخرين ارسال هاي تالار گفتمان
loading...
عنوان پاسخ بازدید توسط
0 49 sj-cup
0 72 jahan-fanar
0 102 mohsendelshad
0 115 mohsendelshad
4 727 mohsendelshad

نگاه طنز!


گنه کرد دربلخ آهنگری/ به شوشتر زدند گردن مس گری

حکایت بورس ما! خیلی جالب بود !

درادامه مطالب....
.

گنه کرد دربلخ آهنگری/ به شوشتر زدند گردن مس گری

 

مسافری در شهر بلخ جماعتی را دید که مردی زنده را در تابوت انداخته و به سوی گورستان می‌برند و آن بیچاره مرتب داد و فریاد می زند و خدا و پیغمبر را به شهادت می گیرد که « والله، بالله من زنده‌ام! چطور می‌خواهید مرا به خاک بسپارید؟»

اما چند ملا که پشت سر تابوت هستند، بی‌توجه به حال و احوال او رو به مردم کرده و می گویند: «پدرسوخته ملعون دروغ می‌گوید. مُرده!»

مسافر حیرت زده حکایت را پرسید.

گفتند: «این مرد فاسق و تاجری ثروتمند و بدون وارث است. چند مدت پیش که به سفر رفته بود، چهار شاهد عادل خداشناس در محضر قاضی بلخ شهادت دادند که ُمرده و قاضی نیز به مرگ او گواهی داد. پس یکی از مقدسین شهر زنش را گرفت و یکی دیگر اموالش را تصاحب کرد. حالا بعد از مرگ برگشته و ادعای حیات می‌کند. حال آن‌ که ادعای مردی فاسق در برابر گواهی چهار عادل خداشناس مسموع و مقبول نمی‌افتد. این است که به حکم قاضی به قبرستانش می‌بریم، زیرا که دفن میّت واجب است و معطل نهادن جنازه شرعا جایز نیست!»

حکایت این روزهای بورس نیز بی ارتباط به گردن زدن مس گر نیست. اجازه دهید توجه شما را به حکایات جالبی از بورس جلب کنم.

از اواسط شهریور ماه بود که شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران رشد سنگینی را شروع کرد و در دی ماه به روند صعودی خود پایان داد و وارد روند نزولی شد. در طی بازه ۵ ماهه صعود شاخص، بسیاری از سهم ها رشدهای قابل توجهی را تجربه کردند و قیمت های خود را به اوج رساندند. اما با شروع فصل ریزش بیشتر این سهم ها تمام رشد خود را دو دستی پس دادند، و در حال سقوط به زیر قیمت های شهریور ماه هستند.

 .

به عنوان مثال سهم ثاخت رشد خود را از ۱۸۵ تومان شروع و تا ۳۴۸ تومان رسید، سهم پس از یک ریزش سنگین امروز ۱۸۷ تومان معامله شد. قیمت های شهریور ماه چند سهم و مقایسه آن با زمان اوج بازار و قیمت فعلی در نمودار زیر نشان داده شده است.

 

علاوه بر این نمادها می توان بیش از ۱۰۰ سهم را با شرایط مشابه معرفی کرد. اگر به اکثر سهم های بازار نگاه کنید، هم اکنون در محدوده قیمت های شهریور ماه معامله می شوند، با این وجود سوال اساسی اینجاست که چرا شاخص پایین نیامده است.

کافی است نگاهی به نمودارهای سه سهم فارس، پارسان، وغدیر نگاهی داشته باشید. این سه نماد جمعا از شهریور ماه در حدود ۸۵۰۰ واحد شاخص کل را افزایش دادند. اما در مسیر بازگشت این سه نماد فقط ۱۱۳۰ واحد شاخص را کاهش داده اند.

 

حال آنکه وزیر اقتصاد، رئیس سازمان بورس، معاونان سازمان همگی دلیل ریزش بازار را افزایش نرخ خوراک اعلام کرده اند.

به هر حال شاخص چند روز دیگر به محدوده ۷۷ هزار واحدی می رسد و به قول همه شاخص در این محدوده حمایت می شود، و احتمالا اگر بازار بازگشتی داشته باشد، اولین سهم هایی که مجددا رشد می کنند، سهم هایی از این جنس هستند.

راستی به ما چه ربطی دارد که هلدینگ فارس را بی خودی بالا آورند تا بلوک آن را گران تر بفروشند، ما که از این چیزها سر در نمی آوریم. اصلا سهامداران تازه وارد چرا باید در بازار سود بکنند.

به ما چه که سهم های کوچک در این بازار نابود شدند، اصلا سهامدار خرد که مهم نیست. راستی ما که ندیدم وزیر اقتصاد در صدا و سیما از تشویق مردم به سرمایه گذاری در بورس صحبت کند. نمی دانیم چرا چند شب بعد فهمید که بورس حبابی شده و دستور عرضه داد.

هر چه می کشیم از دست این سهامداران خرد است. نه اینکه فکر کنید سازمان بورس و وزارت اقتصاد کوچکترین تقصیری داشته باشند.

بایستی به هوش و زکاوت سازمان بورس و ریاست آن تبریک گفت، بالاخره مشکل اصلی بورس اوراق بهادار را شناسایی کردند، و این گناهکار مجرم بالفطره کسی نیست جز سهامدار خرد. در همین جایگاه از سازمان به خاطر تمام تلاش های جانانه جهت فرار سهامداران خرد تشکر به عمل می آوریم.

در ضمن، کلیه مطالب این پست واقعیت های  بازار است و به هیچ عنوان شایعات و نظرات کارشناسان نمی باشد. لذا بورس سنتر …

بورس سنتر-اسفند ماه ۱

تعداد بازديد : 525
بخش نظرات

کد امنیتی رفرش

منو کاربری